2020-04-08

Nowy dom to marzenie wielu rodzin. Jednym z coraz częściej stosowanych w nowoczesnym budownictwie rozwiązań są domy bliźniaki. Mimo że na zamieszkanie w takich domach decyduje się wiele rodzin, postrzegane są one wciąż jednak, jako mniej atrakcyjne od normalnych domów jednorodzinnych. Tymczasem bliźniak to dobry pomysł dla rodziny.

Zabudowa bliźniacza. Idealne rozwiązanie dla rodzin.

Dom bliźniak – co to takiego?

Zabudowa bliźniacza jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy domem wolnostojącym, a szeregówkami. Nazwa „domy bliźniacze” albo „bliźniaki” wzięła się stąd, że najczęściej takie domy są swoim lustrzanym odbiciem. Praktycznie są identyczne. Łączy je jedna, wspólna ściana. Zaletą bliźniaków jest ogromna oszczędność, zarówno miejsca, jak i pieniędzy.

 

Można je stawiać na znacznie mniejszych i węższych działkach niż normalne domy wolnostojące, a wspólna ściana pozwala obniżyć koszty eksploatacji oraz ogrzewania. Jedną z wad takiej zabudowy jest to, że ta wspólna ściana jest ślepa, to znaczy nie ma oświetlenia z jej strony. Zabudowy bliźniacze zazwyczaj występują na obrzeżach miast, nawet niedaleko centrum. Przykładem może być bliźniak Warszawa. W stolicy znajdziemy naprawdę wiele ofert domów w zabudowie bliźniaczej.

 

Zalety domów w zabudowie bliźniaczej

Wśród zalet oprócz tego, że bliźniaki zajmują mniej miejsca i są tańsze w budowie oraz utrzymaniu, jest także to, że można dzięki nim spełnić swoje marzenia o domu z ogrodem. Domek pod miastem, z ogrodem i ładnymi widokami, to wspaniała sprawa. Jest idealnym miejscem na wypoczynek po pracy i naładowanie baterii na kolejny dzień. Bliźniak ma jednak też cechy wspólne z domem obok.

 

Po pierwsze ściana, która jest wspólna nie daje oświetlenia. Po drugie – elewacja jest elementem, którego nie można zmienić.

 

Dom bliźniak – idealny dla rodziny

Nowy dom w zabudowie bliźniaczej, to świetny pomysł dla rodzin, zwłaszcza większych. Im większa rodzina, tym większy dom jest potrzebny, by mogła mieszkać i żyć komfortowo i przyjemnie. Jednak im większy dom, tym oczywiście większe koszty eksploatacji, a im większa rodzina, tym więcej zużywane jest prądu, gazu, wody i innych mediów, więc rachunki są znacznie wyższe. Właśnie z tego powodu zabudowa bliźniacza jest idealna dla dużych rodzin.

 

Pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy dzięki temu, że koszty użytkowania dzielone są z sąsiadami. Domy bliźniaki są znakomitym wyborem dla rodzin, pod warunkiem, że trafi się na dobre sąsiedztwo, a lokalizacja pozwoli na łatwe dostawanie się do miasta, co nie jest takie oczywiste w przypadku domów na obrzeżach miast i tuż poza nimi. Miasta jednak coraz bardziej dbają o komunikację również obrzeży z centrum i mieszkańcy mają coraz lepsze możliwości.

 

Bliźniak Warszawa – gdzie można zamieszkać?

W mieście takim, jak Warszawa, dom to niemały wydatek i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Mimo to domy na obrzeżnych dzielnicach miasta cieszą się popularnością i powstaje coraz to więcej nowych. Zabudowę bliźniaczą spotkać można w wielu miejscach, na przykład w dzielnicy Wawer, na Białołęce czy w Wilanowie.

 

Oprócz bliźniaków można także spotkać domy jednorodzinne dwulokalowe, podobne do bliźniaków, ale różniące się od nich nieco. Są to bowiem dwa lokale mieszkalne, połączone segmentami i stojące na wspólnej ławie fundamentowej. Oba lokale mają osobne księgi wieczyste. W bliźniaku księga wieczysta jest jedna. Nowe osiedle domów dwulokalowych powstaje na przykład na Wilanowie i ma być oddane do użytku już niebawem. Są to eleganckie, nowoczesne domy, wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz posiadających nowoczesne technologie ogrzewania, elektryki i innych mediów.

 

Wilanów jest zresztą ciekawą dzielnicą do zamieszkania, a średnie ceny domów niewiele różnią się od tych w centrum miasta. Oferta domów w Warszawie jest naprawdę bardzo szeroka, a nowe inwestycje rosną jak grzyby po deszczu. Na pewno nie zabraknie miejsca dla żadnej, chętnej rodziny.