2020-05-04

Domy wielorodzinne, bloki mieszkalne, to budownictwo typowe dla miast, nie tylko dużych, takich jak na przykład Warszawa, ale i dla mniejszych. Czym charakteryzuje się budownictwo wielorodzinne? Oto najważniejsze cechy i charakterystyka rodzajów wielorodzinnych budynków.

Budownictwo wielorodzinne. Czym się charakteryzuje i co trzeba wiedzieć przed zakupem takiej nieruchomości?

Budownictwo wielorodzinne – charakterystyka ogólna

Jak wyglądają bloki mieszkalne w miastach wie chyba każdy, bo nawet osoby, które w mieście nie mieszkają, na pewno widziały bloki przejeżdżając nieraz przez miasta. Bloki zwykle ustawione są w szeregach i składają się z kilku klatek schodowych prowadzących do mieszkań, których zwykle jest trzy na piętro na klatce. Jednak budynki wielorodzinne to nie tylko klasyczne bloki, ale też wieżowce czy kamienice spotykane w starszych częściach miast. Klatki schodowe w blokach są przestrzenią publiczną.

Do przemieszczania się między piętrami służą zwykle schody, a także windy, które w nowoczesnych budynkach są już standardem, ale w wielu starszych i niższych (2-3 piętrowych) ich nie ma, co jest uciążliwe dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi. W miastach bloki mieszkalne zgromadzone są w osiedla, które zwykle mają swoje nazwy. 

 

Rodzaje budynków wielorodzinnych

Istnieją cztery rodzaje budynków wielorodzinnych, wyodrębnione na podstawie układu rzutów oraz  przyjętego systemu komunikacyjnego takich budynków:

  • punktowce – są to wysokie, wielopiętrowe budynki, które charakteryzują się zgromadzeniem mieszkań wokół jednego, centralnego węzła komunikacyjnego. Układ ten ma wiele zalet dla mieszkańców. Daje bowiem obustronne oświetlenie pomieszczeń i przewietrzanie. Jest także obecna przynajmniej jedna klatka schodowa. Punktowce są cenione za swoje walory urbanistyczne, a także niewielką powierzchnię. Są to bowiem te wysokie bloki, które nazywamy wieżowcami. Są one bardzo wysokie, ale wąskie, więc nie zajmują dużo miejsca. Oprócz wieżowców, do tego typu budynków należą na przykład wille miejskie z jednym mieszkaniem na każdym piętrze;
  • klatkowce – to klasyczne bloki mieszkalne, składające się z wielu segmentów. Każdy segment posiada własną klatkę schodową. Poszczególne klatki schodowe są jednym ciągiem z oświetleniem bezpośrednim. Jedna klatka schodowa może obsługiwać do pięciu mieszkań prowadzących bezpośrednio na klatkę. Na każdym piętrze znajdują się dwa lokale, których okna wychodzą na obie zewnętrzne elewacje, a także inne mieszkania oświetlone tylko z jednej strony;
  • korytarzowce – to budynki wielorodzinne, w których mieszkania są dostępne z jednego centralnie przebiegającego korytarza. Takie budynki są stawiane w celu tworzenia niewielkich mieszkań. Nie ma tutaj niestety możliwości przewietrzenia na przestrzał. Są zarówno przewietrzane, jak i oświetlone jednostronnie;
  • galeriowce – w tego rodzaju budynkach mieszkalnych mieszkania dostępne są z tak zwanych galerii, czyli otwartych ciągów komunikacyjnych przebiegających przed elewacją. Mieszkania są zwykle małe – jedno lub dwupokojowe. Schody obsługują na każdej kondygnacji nawet kilkanaście lub więcej mieszkań oraz łączą galeriami wszystkie piętra. Wzdłuż galerii znajdują się zwykle pomieszczenia o charakterze podrzędnym. Tego typu budynki nie są zbyt często stawiane, ponieważ panuje w nich dość trudny klimat. Zdarza się tak, że pokoje znajdują się po ciemniejszej stronie, a kuchnie czy przedpokoje po tej słonecznej. Budynki takie wywodzą się z krajów śródziemnomorskich, ale tam z oświetleniem jest odwrotnie. 

Spotykane są również łączone formy budynków wielorodzinnych. Na przykład zdarzają się budynki  klatkowo – galeriowe. 

 

Co trzeba wiedzieć przed zakupem takiej nieruchomości?

Dom wielorodzinny wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Po pierwsze różnie bywa z oświetleniem pomieszczeń, po drugie nie zawsze jest winda, co może być uciążliwe. W dodatku takie budynki należą zazwyczaj do spółdzielni mieszkaniowej i trzeba płacić czynsz. Kupując mieszkanie w takim budynku trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę właśnie na wysokość czynszu i opłat.

Warto też zwrócić uwagę na ogólną jakość budynku, stan wszystkich instalacji, regularność przeglądów kominiarskich, gazowych itd. Dobrze by było też rozeznać się co do wspólnoty mieszkaniowej, czy i jak funkcjonuje. Na koniec upewnijmy się jeszcze, czy nieruchomość nie jest zadłużona i czy nie ma jakichś niechcianych lokatorów.