2020-04-27

Zakup mieszkania to niemały wydatek, a zwłaszcza Warszawa jest miastem, w którym mieszkania są bardzo drogie. Zanim więc podejmiemy decyzję o zakupie, musimy znaleźć sposób na jego sfinansowanie. Nikt nie ma na koncie takiej sumy pieniędzy, by zapłacić z własnej kieszeni. Z pomocą przychodzą banki i instytucje pożyczkowe.

Finansowanie zakupu mieszkania lub domu

Pożyczka czy kredyt?

Kredyty i pożyczki to opcje pomocy finansowej, z jakich możemy skorzystać mając do pokrycia duży wydatek, również taki związany z zakupem mieszkania czy domu. Różnią się jednak znacznie. Kredyty są oferowane tylko przez banki.

W formie kredytu możemy otrzymać naprawdę duże pieniądze. Istnieją nawet specjalne kredyty mieszkaniowe czy hipoteczne. Można dostać ogromne pieniądze, ale jednak nie za nic. Banki mają bardzo surowe wymagania. Chcą mieć bowiem pewność, że pożyczone pieniądze zostaną zwrócone w terminie. Trzeba mieć nieskazitelną historię kredytową, dochód najlepiej z pracy na etacie i w odpowiedniej wysokości. Trzeba też dokładnie przedstawić bankowi powód zaciągania kredytu, a więc wszelkie niezbędne dokumenty związane z mieszkaniem. Cała procedura jest czasochłonna i niestety często kończy się fiaskiem.

Mało kto zresztą ma nieskazitelną historię kredytową, bo zdecydowana większość ludzi już zaciągała jakieś pożyczki i kredyty i wiele osób miewa problemy z ich spłacaniem. Nierzadko pojawiają się także problemy ze zbyt niskimi dochodami lub niepewnym zatrudnieniem. Z pomocą takim osobom przychodzą instytucje pożyczkowe. Oczywiście trudno tutaj będzie o tak wysokie kwoty, jakie można uzyskać w kredycie, ale można dostać kwoty, które pozwolą przynajmniej na częściowe sfinansowanie zakupu mieszkania.

Otrzymanie pożyczki nie jest tak trudne, jak kredytu. Owszem, firmy pożyczkowe również chcą mieć pewność terminowej spłaty zobowiązania, ale nie przywiązują już aż tak wielkiej wagi do powodu zaciągania pożyczki, dochodów i mają mniej wymagań. Procedura jest szybka i bez zbędnych formalności, a szansa powodzenia dużo większa niż w przypadku kredytu. Niestety łatwiej jednak trafić na oszustów, więc trzeba dokładnie zapoznawać się z ofertami i czytać umowy przed podpisaniem.

 

Kredyt hipoteczny – najpopularniejszy sposób na zakup mieszkania

Wśród kredytów na zakup mieszkania najpopularniejsze są kredyty hipoteczne. Kredyty te są najchętniej przyznawane przez banki, gdyż zapewniają bankom pewne zabezpieczenie w postaci hipoteki. Zaciągając taki kredyt ustanawiamy po prostu hipotekę na mieszkaniu, którego zakup tym kredytem finansujemy.

W razie braku terminowych spłat rat zobowiązania bank będzie miał prawo do przejęcia naszego mieszkania. Oczywiście hipoteka nie jest jedynym zabezpieczeniem kredytu, gdyż tak jak w każdym przypadku, kredytobiorca odpowiada całym swoim majątkiem i dochodami, ale można także załatwić sobie zabezpieczenie w postaci poręczyciela czy weksla. Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny pamiętajmy, że banki wymagają wkładu własnego w wysokości co najmniej 20%  wartości nieruchomości. Jednak wkład własny może też być wyższy. Wtedy będzie można zaciągnąć niższy kredyt, a niższy kredyt bank chętniej przyzna.

Są jednak możliwości zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego. Nie musimy mieć wkładu własnego, jeśli na przykład posiadamy inną nieruchomość, która może posłużyć za zabezpieczenie, jesteśmy właścicielami działki pod budowę domu i ona może zostać uznana za wkład własny.

Może też być tak, jeśli skorzystamy z pożyczki od dewelopera (niektórzy oferują pożyczki na wkład własny) albo znajdziemy ofertę mieszkania tańszego od jego rzeczywistej wartości. Wtedy różnica między ceną, a wartością może zostać uznana za wkład własny. Wybierając oferty kredytów hipotecznych, warto zwrócić uwagę na wszystkie koszty, wysokość ewentualnych odsetek za zwłokę, prowizje oraz oczywiście oprocentowanie. Poznajmy też opinie innych osób o danym banku i ofercie. Kiedy się na tym dobrze nie znamy, naprawdę łatwo się naciąć i wpakować w kłopoty.

 

Kredyt hipoteczny Warszawa

Warszawa to stolica i największe miasto w naszym kraju. Banków i ofert kredytów jest tam mnóstwo, dlatego właśnie trzeba dobrze wybierać. W każdym dużym mieście są doradcy finansowi, którzy pomogą wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny.

Warszawa jest także miastem, w którym znajdziemy specjalnych pośredników kredytów hipotecznych. Możemy też korzystać z internetowych porównywarek kredytowych, gdzie nawet za pomocą kalkulatorów możemy obliczyć potencjalne raty.