2020-04-23

Własny dom lub mieszkanie to marzenie wielu ludzi. Zanim jednak kupi się mieszkanie, trzeba znaleźć odpowiednie. To, jakie mieszkanie będzie dla nas odpowiednie, zależy od naszych potrzeb, upodobań, ale także możliwości finansowych. Wszystko to trzeba przeanalizować i na tej podstawie szukać wymarzonego lokum.

Jak szukać idealnego dla siebie mieszkania?

Potrzeby na pierwszym miejscu

Mieszkanie czy dom jest zakupem na wiele długich lat życia. To ma być nasz kąt, w którym musimy mieć możliwość zaspokojenia wszystkich niezbędnych potrzeb, takich jak jedzenie, higiena czy odpoczynek.

Oprócz tego dom jest też miejscem, w którym czujemy się najlepiej i najbardziej lubimy spędzać czas. Dlatego właśnie przy szukaniu odpowiedniego musimy brać pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby. W tym celu musimy ustalić najważniejsze rzeczy:

  • wielkość mieszkania – jeśli mieszkania szuka singiel, to góra dwa pokoje mu wystarczą, ale jeśli jest to rodzina z dziećmi, to w zależności od ilości dzieci, tych pokoi może być potrzebne nawet kilka. Ponadto, jeśli w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, warto zwrócić uwagę na dostosowanie budynku i mieszkania dla takich osób;
  • lokalizacja – to także jest bardzo ważne. Jeśli pracujemy, to chcemy mieć jak najlepszy dojazd do pracy. Jeśli mamy dzieci, to chcielibyśmy w pobliżu mieć szkołę czy przedszkole. Przy dzieciach czy psie przydałaby się jakaś przestrzeń do wyjścia na zewnątrz, najlepiej park czy plac zabaw. Trzeba ustalić dokładnie, na czym nam najbardziej zależy;
  • upodobania – wygląd mieszkania też ma znaczenie. Warto sobie przemyśleć, jak chcielibyśmy, żeby wyglądało nasze mieszkanie i szukać jak najbardziej zgodnego z naszymi upodobaniami;
  • szczegóły – warto przeanalizować takie szczegóły, jak na przykład to, czy wolimy w łazience prysznic, czy wannę albo kanapę czy narożnik. Takie szczegóły też są ważne dla naszego komfortu. 

Idealne mieszkanie – jak szukać?

Najlepiej zacząć przeglądać ogłoszenia w Internecie. Jeśli wcześniej ustaliliśmy sobie konkretną lokalizację, możemy sobie odfiltrować ogłoszenia tylko w tej lokalizacji. Z ofertami trzeba zapoznać się dokładnie, aby wypatrzeć wszystkie wady oferowanego lokum i szczegóły, które nam nie odpowiadają.

Dokładnie przeczytajmy wszystkie informacje i przejrzyjmy zdjęcia. Kiedy już wybierzemy konkretne mieszkanie, pora umówić się na spotkanie ze sprzedawcą i obejrzenie mieszkania. Podczas oglądania skupmy się na szczegółach i nie zapomnijmy rozejrzeć się po okolicy. Szukając mieszkania możemy także wystawić w internecie swoje ogłoszenie, w którym napiszemy czego dokładnie szukamy i może ktoś z odpowiednią ofertą sam się do nas odezwie. 

 

Sprawdzanie, sprawdzanie i jeszcze raz sprawdzanie

Oglądając po raz pierwszy na żywo wybrane mieszkanie, warto zwrócić uwagę na to, czego nie ma na zdjęciach. Być może zobaczymy jakieś mankamenty, które nie zostały uwiecznione ani opisane w ogłoszeniu. W takiej sytuacji należy zrezygnować z takiej oferty.

Ponadto mając już wybrane mieszkanie warto dokładnie sprawdzić jego historię, kto w nim wcześniej mieszkał i sprawdzić czy nie jest ono czasem zadłużone lub obciążone hipoteką. Warto sprawdzić zapisy w księgach wieczystych, dotyczące mieszkania, sprawdzić czy poprzedni właściciele nie zalegali z żadnymi opłatami itd. Ostrożność jest w cenie, aby nie wpakować się w niepotrzebne kłopoty. 

 

Cena też jest ważna

Cena jest dla większości z nas jednym z najważniejszych kryteriów wyboru mieszkania. Jeśli zależy nam na niższej cenie, nie będzie dobrym pomysłem szukanie lokalu w centrum miasta. W centrach miast bywa naprawdę drogo. Jeśli chodzi o zakup domu, Warszawa, Kraków czy inne duże miasta cenowo wypadają mało korzystnie. Ceny jednak zależą od lokalizacji, jakości i wielkości mieszkania.

Zbyt niska cena może jednak oznaczać kiepską lokalizację, kiepską jakość mieszkania czy jakieś inne mankamenty, których wolelibyśmy uniknąć. Dlatego w pierwszej kolejności szukając mieszkania, myślmy o własnych potrzebach i komforcie, a nie o cenie.

Nowy dom, miejsce, gdzie będziemy przebywać całymi dniami przez wiele lat, jest wart nawet bardzo dużego wydatku. Jeśli zależy nam na niższej cenie, zrezygnujmy z luksusu, ale nie stawiajmy ceny ponad swoje potrzeby i wybierzmy sobie najlepsze mieszkanie, w którym będzie nam naprawdę dobrze, przyjemnie i bezpiecznie.