2020-05-10

W Polsce najczęstszym modelem rodziny jest 2+2, czyli rodziny czteroosobowe. Standardy życia wciąż się zmieniają i taka rodzina potrzebuje komfortu, a każdy jej członek swojego własnego kąta. Dla takiej rodziny potrzebne jest większe mieszkanie. Warszawa jest bogata w oferty różnego rodzaju mieszkań i każda, nawet duża rodzina znajdzie na pewno coś dla siebie. Jakie mieszkanie będzie odpowiednie dla 4 osobowej rodziny?

Jakie mieszkanie dla 4 osobowej rodziny?

Wielkość mieszkania dla 4 osób

W każdym mieszkaniu czy domu muszą znaleźć się wszystkie niezbędne pomieszczenia, a więc kuchnia, łazienka, salon i pokoje dla wszystkich domowników. 4 osobowa rodzina to rodzice i dwójka dzieci, więc potrzebne będą 2 lub 3 pokoje, w zależności od tego, czy rodzice będą chcieli, by każde dziecko miało swój.

Najbardziej optymalna wielkość mieszkania lub domu dla 4 osobowej rodziny to więc około 80 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia na pewno wystarczy, by w mieszkaniu nie było zbyt ciasno i by wszystkie pomieszczenia miały odpowiednią wielkość. 

 

Pokój dla dzieci – wspólny, czy jednak osobne?

To, czy dzieciom wystarczy jeden wspólny pokój, czy jednak potrzebne są osobne, zależy przede wszystkim od ich wieku. Jeśli jedno dziecko ma 5 lat, a drugie 10, to konieczne są dwa osobne pokoje. 5 latek bawi się jeszcze zabawkami i to one głównie wyposażają jego pokój, natomiast 10 latek to już dziecko, które chodzi do szkoły. Zabawkami się już nie bawi, a do tego potrzebuje przestrzeni do nauki i wyciszenia się po hałaśliwej szkole, rozwijania zainteresować oraz miejsca na  rzeczy związane z zainteresowaniami czy na książki do nauki. Jednak jeśli w rodzinie są tylko małe dzieci, np. 3 i 5 latek, to mogą być razem we wspólnym pokoju.

Podobnie w przypadku nastolatków w podobnym wieku i z podobnymi zainteresowaniami. Też mogą mieć pokój wspólny, chociaż takie starsze dzieci na pewno już wolą mieć każde swój kąt. Istotna przy podejmowaniu decyzji o pokojach dla dzieci jest również ich płeć. Nie umieścimy raczej we wspólnym pokoju dziewczynki i chłopca, zwłaszcza w wieku nastoletnim. Dziewczynki mają zazwyczaj zupełnie inne zainteresowania niż chłopcy i upodobania. Na przykład dziewczyny lubią mieć w pokoju coś różowego, a chłopaki już niekoniecznie. 

 

Miejsce dla całej rodziny

Im większa rodzina, tym większy potrzebny jest salon. Dla czteroosobowej rodziny powinien on być przestronny, z dużą kanapą, stołem i telewizorem, a także innymi rzeczami, które cała rodzina może używać wspólnie. Salon jest także miejscem, gdzie przyjmowani są goście. Owszem, dzieciaki swoich kolegów i koleżanki będą przyjmowały w swoich pokojach, ale babcię, dziadka czy ciocię przyjmuje się zazwyczaj w salonie. Salon jest miejscem do wspólnego integrowania się i spędzania miło i rodzinnie czasu. Powinien więc być otwartą, jasną przestrzenią. Bardzo modne ostatnio jest łączenie salonu z aneksem kuchennym, zamiast robienia oddzielnej kuchni. To bardzo fajne rozwiązanie. 

 

Łazienka dla czterech osób

Łazienki zwykle nie są duże, ba, są najmniejszymi pomieszczeniami w mieszkaniach. Dla czteroosobowej rodziny łazienka także nie musi być duża. Urządzając łazienkę, trzeba podjąć przede wszystkim decyzję czy wybrać wannę, czy prysznic. Jedno i drugie jest dobrym wyborem, ale jeśli łazienka jest naprawdę mała, lepszym wyborem będzie prysznic.

Przy takiej większej rodzinie można pokusić się o osobą toaletę albo nawet dwie – zarówno osobną, jak i w łazience. Uniknie się wtedy niepotrzebnych kolejek i nerwów, że rodzice spóźnią się do pracy, a dzieci do szkoły. Jeśli decydujemy się na osobną toaletę, warto pomyśleć także o umieszczeniu tam umywalki z lustrem. Jeśli w domu oprócz mamy jest jeszcze nastolatka, obie będą miały wtedy miejsce do wyszykowania się do wyjścia. 

 

Mieszkanie lub dom dla 4 osób w Warszawie

Nieważne, czy szukamy mieszkanie, czy dom, Warszawa jest miastem, w którym jest ich wiele do wyboru. Oczywiście nie jest tanio, a zwłaszcza czteroosobowa rodzina i większe muszą liczyć się z kosztami.

Jednak zawsze zamiast kupna można wybrać tańszą możliwość, jaką jest wynajem. Wciąż powstają coraz to nowe osiedla z nowoczesnymi mieszkaniami spełniającymi współczesne standardy. Każda rodzina dom lub mieszkanie dla siebie na pewno znajdzie odpowiednie, zarówno w centrum stolicy, jak i na obrzeżach.