2020-05-08

Mieszkanie czy dom – Warszawa daje i jedną i drugą możliwość. Jeśli chodzi o domy, to na obrzeżach miasta i pod miastem można kupić zarówno gotowe domy, jak i działki pod budowę. Zamieszkać w domu czy mieszkaniu, to dylemat niemal każdego, kto chce osiedlić się w Warszawie czy innym dużym mieście. Podejmując decyzję należy wciąć pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby.

Mieszkanie czy dom w Warszawie?

Dom z ogrodem w Warszawie? To możliwe

 

Zgiełk i zanieczyszczenia w centrum miasta potrafią denerwować. Wiele osób pracujących w mieście marzy więc o domu z ogrodem na obrzeżach zamiast ciasnego mieszkania w centrum, z którego nie ma nawet gdzie wyjść na spacer.

Dom z ogrodem to opcja możliwa z reguły na obrzeżach miasta. Z jednej strony zalety, bo własny ogród, do którego można wyjść w każdej chwili i wypuścić psa bez konieczności prowadzenia go na smyczy, a nawet uprawiać kwiaty i własne warzywa czy owoce. Dom to też większa swoboda, bo nie ma za ścianą sąsiadów, którym przeszkadza hałas, a sami hałasują jeszcze bardziej. Jednak dla osób pracujących w centrum miasta mieszkanie w domu na obrzeżach może nie być zbyt komfortowe.

Długie dojazdy do pracy potrafią być horrorem i to niezależnie, czy jedzie się własnym środkiem lokomocji, czy autobusem bądź tramwajem. Poza tym praca wraz z długimi i uciążliwymi dojazdami zajmuje prawie cały dzień i do tego ogrodu nie ma już kiedy wyjść, nie mówiąc o jego pielęgnacji. 

 

Mieszkanie w centrum miasta

Mieszkanie w centrum miasta bardziej opłaca się osobom, które tam pracują. Mieszkanie w domu na obrzeżach miasta praktycznie zawsze wiąże się z długim i niekomfortowym dojazdem, a mieszkanie zawsze można znaleźć nawet w pobliżu miejsca pracy. Jeśli więc zależy nam na bliskim sąsiedztwie z naszym zakładem pracy, to lepiej zdecydować się na mieszkanie niż na dom.

Wiadomo, uciążliwi mogą być sąsiedzi, hałas, smog czy nawet ciasnota, ale za to wszędzie będzie blisko i wszędzie łatwo dojechać. Bardzo fajną opcją jest mieszkanie i kupno jakiejś małej działki, na którą można wyjechać np. na weekend czy wakacje. Jeśli mamy dzieci, musimy brać pod uwagę to, że przedszkole czy szkoła powinny być blisko.

O wiele większa jest szansa na to w centrum miasta niż na jego obrzeżach. Poza tym kolejną zaletą mieszkań jest możliwość ich wynajmu zamiast zakupu. Domu nie można wynająć, a mieszkanie już tak i jest to znacznie tańsza opcja  niż zakup. Decydując się na mieszkanie warto wybrać zamiast mieszkalnego bloku, w którym wszystko słychać i czuć niemal każdego dnia obiady od każdego sąsiada, kamienicę, w której grube mury z dawnych lat tłumią hałasy. 

 

Mieszkanie czy dom Warszawa – co się bardziej opłaca?

Mieszkanie jest tańsze od domu, no chyba że zdecydujemy się na jakiś luksusowy, duży apartament, na nowoczesnym osiedlu z pięknymi widokami. Ponadto mieszkanie można wynająć zamiast kupować, co daje jeszcze mniejsze koszty. Oczywiście jeśli chodzi o ceny za mieszkanie, Warszawa to jedno z najdroższych miast, nawet w przypadku wynajmu. Warto też myśleć o mieszkaniu już podczas szukania pracy. Niekiedy pracodawcy oferują pracownikom mieszkania służbowe. Możliwości jest więc sporo.

Jeśli zaś chodzi o domy, to opcje są dwie – zakup gotowego oraz budowa nowego. Zakup mieszkania lub gotowego domu przebiega zwykle szybko, czego nie można powiedzieć o budowie. Dla osób, które chcą zbudować nowy dom, Warszawa oferuje wiele miejsc i działek. Trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami, bo trzeba będzie zapłacić zarówno za zakup samej działki, jak i za budowę, a koszty budowy to nie tylko materiały budowlane, ale także ekipa i wszystkie niezbędne opłaty.

Budowa nowego domu ma swoje plusy, bo możemy samodzielnie zaprojektować sobie dom według naszych upodobań, ale jednak trwa długo i często nastręcza problemów – coś jest źle zrobione, czegoś się nie da, pogoda przeszkadza itd. Wszystko to powoduje ogrom stresu, który nie jest nam potrzebny. Budowa nowego domu to opcja dla bogatszych, cierpliwych i mających na to czas, bo gdy potrzeba lokum na już, to mieszkanie wydaje się jedynym dobrym rozwiązaniem. Jeśli budować nowy dom, Warszawa sama nie jest najlepszą opcją.

Można zdecydować się na jakąś podwarszawską miejscowość o ile będzie stamtąd w miarę dogodny dojazd do Warszawy. Warto jednak pomyśleć o czasie, jaki trzeba będzie marnować na te dojazdy.