2020-05-11

Umowa deweloperska jest najważniejszym dokumentem, który koniecznie należy podpisać, kiedy dokonuje się zakupu mieszkania lub domu z rynku pierwotnego, ale inwestycja wciąż jest w toku i nie można jeszcze otrzymać kluczy i użytkować lokalu. Umowa taka zabezpiecza interesy nabywcy i pozwala zapobiec niepotrzebnym problemom. Oto garść informacji o umowie deweloperskiej.

Umowa deweloperska. Co trzeba wiedzieć

Umowa deweloperska – dom, rynek pierwotny 

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie deweloperskiej o ochronie praw nabywcy domu lub mieszkania, od 2011 roku nabywcy i deweloperzy podpisują umowę deweloperską w formie aktu notarialnego. Jest to niezbędne dla zabezpieczenia interesów nabywcy, kiedy nie ma on jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

Umowę deweloperską podpisujemy, kiedy dom lub mieszkanie jest jeszcze na etapie budowy, a dopiero gdy budowa się zakończy i nieruchomość otrzyma pozwolenie na użytkowanie, podpisywana jest umowa finalna, dająca nabywcy prawo do lokalu. Po przeniesieniu własności, nabywca otrzymuje klucze do domu lub mieszkania. 

 

Umowa deweloperska – co daje? 

Umowa z deweloperem przede wszystkim zabezpiecza interesy nabywcy. Deweloper zobowiązuje się w niej do wybudowania domu lub mieszkania, wyodrębnienia lokalu oraz przeniesienia prawa własności na nabywcę. To jednak może nastąpić dopiero wtedy, gdy nabywca zapłaci umówioną kwotę za zakup mieszkania czy domu.

Podpisanie umowy z deweloperem pozwala również na rozpoczęcie starania się o kredyt. Bez umowy deweloperskiej bank nawet nie zacznie żadnych formalności. Te potrafią trwać czasami naprawdę długo, ale to przede wszystkim właśnie od nas i tempa, w jakim załatwimy wszystkie niezbędne sprawy i zdobędziemy potrzebne dokumenty zależy czas trwania procedury oraz oczywiście czas oczekiwania na potrzebne nam tak bardzo pieniądze.

Czasami można podpisać przed zawarciem umowy z deweloperem, tak zwaną umowę rezerwacyjną. Ta umowa pozwala zarezerwować dom lub mieszkanie, które jest na początku lub w trakcie budowy, do konkretnej daty. Najczęściej jest to dzień podpisania umowy deweloperskiej.

Umowa rezerwacyjna daje gwarancję, że dom lub mieszkanie nie zostanie sprzedane przez dewelopera nikomu innemu i nie musi ona już być zawarta w formie aktu notarialnego. Podpisując taką umowę należy uiścić tak zwaną opłatę rezerwacyjną. 

 

Koszt zawarcia umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska jest podpisywana w formie aktu notarialnego. Musimy więc liczyć się z kosztami, jakie trzeba będzie ponieść w związku z podpisaniem tej umowy. Przede wszystkim trzeba będzie zapłacić taksę notarialną, czyli opłatę za usługi notariusza, ale także ponieść stałe koszty wieczystoksięgowe czy koszty wpisów do akt.

Nie da się jednak podać tutaj konkretnych kwot, gdyż ostateczne koszty uzależnione są od wartości nabywanego domu lub mieszkania. Na każdym kroku w procesie nabywania mieszkania pojawiają się jakieś kolejne koszty do pokrycia. Można się w końcu załamać. Dobra wiadomość jest jednak taka, że koszty umowy deweloperskiej są dzielone po równo między nabywcę nieruchomości, a dewelopera. Nie spadają więc wszystkie na nabywcę mieszkania. 

 

Umowa deweloperska to tylko jeden krok

Podpisanie umowy deweloperskiej jest tylko jednym z wielu kroków w długiej drodze do swoich, wymarzonych czterech kątów. Cały proces może dla zwykłego, szarego Kowalskiego wydawać się trudny. Ilość spraw do załatwienia i formalności jest naprawdę duża. Warto wcześniej zapoznać się z całą procedurą nabywania mieszkania czy domu oraz przestrzegać wszystkich zaleceń i przepisów prawa oraz dobrych praktyk.

W ten sposób możemy zminimalizować ryzyko nieudanego zakupu. Podczas trwania całego procesu warto zachować spokój i wykazać się cierpliwością. W końcu efekt finalny, czyli własne mieszkanie lub dom, jest wart tego całego zachodu.

Warto przed rozpoczęciem procedur związanych z zakupem mieszkania zapoznać się z nimi. Wszystkie niezbędne informacje łatwo można znaleźć w Internecie. Można także korzystać z usług pośredników nieruchomości i doradców, ale znowu to także wiąże się z kolejnymi dodatkowymi kosztami do poniesienia.

Warto rozmawiać z osobami z rodziny czy znajomymi, którzy mają już zakup swoich mieszkań za sobą i mogą nam wiele podpowiedzieć, a także okazać potrzebne nam teraz wsparcie. Jeśli przygotujemy się dobrze do całej procedury, wszystko powinno przebiec bez problemów.